ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ page 0001 1

Εορτασμός της εθνικής επετείου του ” ΟΧΙ¨”

εικόνα Viber 2023 09 29 12 16 29 526 5

Tιμή και Δόξα στους Ήρωες του 1940

Την 28η Οκτωβρίου   γιορτάζουμε και τιμούμε την ελληνική σημαία, θυμόμαστε και τιμούμε το Έπος του 1940  και  τους αγωνιστές της λευτεριάς!

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου  2023 αφού έγινε πρώτα η παράδοση και παραλαβή της σημαίας από τον διευθυντή του σχολείου στους αριστούχους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης  (μετά από κλήρωση), πραγματοποιήθηκαν  εορταστικές εκδηλώσεις  και δραστηριότητες ξεχωριστά από κάθε τάξη  για την εορτή  της 28ης Οκτωβρίου.

Οι  μαθητές παρακολούθησαν  βίντεο με animation σχετικά με τον αγώνα των Ελλήνων το 1940 ,τραγούδησαν τραγούδια,  απάγγειλαν ποιήματα, μίλησαν για τη γιορτή της σημαίας και τον συμβολισμό της και τέλος δημιούργησαν μια μεγάλη αφίσα,  την Ελλάδα, που καλύφθηκε από τα έργα των παιδιών με το εθνικό μας σύμβολο. Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν ανήμερα της 28ης  Οκτωβρίου  με τη συμμετοχή των μαθητών στις τοπικές εκδηλώσεις του χωριού, στη  Δοξολογία που έγινε  στον Ιερό Ναό  της Άνθειας «Γεννήσεως της Θεοτόκου», στην κατάθεση στεφανιών στο Ηρώων και στην παρέλαση.

ξ